Programın Amacı: İnternetin altyapı ve donanımını, bilişim teknolojisi ile ağ işletim sistemlerini, aktarma ve sunucu donanımlarının kurulumu ve yönetimi bilgisi ile mezunlarına yetkinlik kazandıracak müfredat ile ilgili sektörde çalışacak ara insan gücünü yetiştirmektir.

Gereken Nitelikler: Sistemli düşünme gücüne sahip, sayısal yeteneği gelişmiş, kendini yenileyebilen, araştırmacı, bir konuda verilerin çözümlenmesi için yapılması gereken işlemleri kavrayıp bunu bilgisayar diline aktarabilen, sabırlı, dikkatli ve özverili kimseler olmaları gereklidir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “İnternet ve Ağ Teknolojileri” ön lisans diploması ve “Sistem Uzmanı, Ağ Uzmanı, Bilgi İşlem Uzmanı, Sistem Destek Uzmanı, Sistem ve Ağ Danışmanı, Sistem Yöneticisi, Ağ Yöneticisi” unvanlarını alabilir.

Çalışma Alanları: İnternet ve Ağ Teknolojileri ön lisans mezunlarının iş bulma olanakları geniştir. Hemen hemen tüm kamu kuruluşları, bankalar ile özel sektöre ait işyerlerinde çalışabilirler. Bilgisayarın ve internetin her alanda yaygınlaşması, bu meslekteki elemanların iş bulmalarını kolaylaştırmakta ve aranan eleman olma özelliklerini daha uzun bir süre koruyacaklarını göstermektedir